Bij ons werkt een adviseur die nu bijna aan het einde is van haar derde tijdelijke contract. Zowel wij als de werkneemster willen graag dat ze nog drie maanden langer bij ons blijft werken. Wij omdat een andere adviseur dan terug is van zwangerschapsverlof en zij omdat ze een eigen bedrijf wil opzetten en die drie maanden wil gebruiken voor alle voorbereidingen. Kunnen we het derde contract niet gewoon tijdelijk verlengen?
Het antwoord van Xpert Edith van Schie
Nee, dat kan niet. Het verlengen van een arbeidscontract bepaalde duur staat gelijk aan het aangaan van een nieuw arbeidscontract. En als een werknemer al drie opvolgende tijdelijke contracten heeft gehad, dan is het vierde contract automatisch een vast contract. Van die wettelijke regel kan niet worden afgeweken, ook niet als de werkgever en de werknemer het allebei graag zo willen regelen en daar goede argumenten voor hebben.
Contractverlenging is in dit geval dus wel een risico want de werkneemster heeft dan een vast contract. Als het opzetten van haar eigen bedrijf toch tegenvalt of als ze van gedachten verandert en toch graag wil blijven, dan staat zij in haar recht. Maar zelfs als de werkneemster aan het einde van het ‘vierde contract’ volgens afspraak vertrekt kan het mis gaan. Als zij namelijk WW aanvraagt, dan zal UWV haar zeggen dat ze in feite een vast contract heeft en daarmee recht op loon en dus niet op een uitkering. De werkgever zal de werkneemster dan moeten gaan ontslaan. En dat is niet zo gemakkelijk.
Fotobron: ANP